Święta w Dalmacji

 In Czytelnia
srednja.hr

srednja.hr

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, jesteśmy bezgranicznie i z wzajemnością zakochani w Chorwacji – jej krajobrazie, ludziach, kuchni i zwyczajach. Dlatego też powoli przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy sprawdzić jak tam mija przedświąteczny czas i co będzie się działo, kiedy my zasiądziemy przy wigilijnym stole.

Pomimo tego, że Chorwacja także jest krajem katolickim i tak jak w Polsce święto Bożego Narodzenia obchodzone jest 25 grudnia ma ona swoje specyficzne i niepowtarzalne zwyczaje oraz tradycje. Nie będziemy pisać o tym co podobne – adwent przed Wigilią, umieszczanie sianka pod obrusem czy prezenty. Przyjrzyjmy się temu co inne i oryginalne.

Trójca Święta

symbolizują ją trzy duże pnie przynoszone do domu. Ich ogień podczas spalania ma przynieść szczęście i powodzenie, dlatego też wrzuca się do niego odrobinę wigilijnego pokarmu. W ogóle ogień jest nieodłącznym atrybutem świąt, dlatego też wszędzie palą się świece. Wszystkie powinny być odpalane właśnie od ognia z tych trzech pni.

Dzień Świętej Łucji

obchodzony jest 13 grudnia, wtedy też Chorwaci sieją pszenicę, żeby wykiełkowała do Wigilli. Takie zielone kiełki obwiązują wstążkami w kolorach flagi chorwackiej i…….. oczywiście umieszczają na takim stroiku świece.

Dziadek Mróz

prezenty przynosi nie jak u nas Mikołaj ale Dziadek Mróz.

Choinka

zwyczaj ozdabiania choinek pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, wcześniej były to drzewka liściaste. Dodatkowo domy przyozdabiano gałązkami sosny, rozmarynu i szałwii, które miały symbolizować siłę życia w czasie kiedy w przyrodzie przyroda zamiera.

Wigilijna ryba

tak, ryba jest jednym z głównych tradycyjnych dań, ale nie jest to polski karp a suszony bakalar (dorsz atlantycki).

Świąteczne słodkości

najbardziej zróżnicowaną częścią menu ze względu na region w Polsce są chyba słodycze. W Chorwacji najbardziej tradycyjnym ciastem świątecznym jest božić pletenica czyli  ciasto zaplecione w warkocz z migdałami, orzechami i rodzynkami. Na stołach zawsze gości też badnji kruh chleb z suszonych owoców, orzechów i miodu.

To ciekawostki dotyczące świąt, które znamy i którymi chcieliśmy podzielić się z Wami.

Pozostaje nam nadzieja, że kiedyś będziemy mieli okazję przeżyć je osobiście.

A teraz życzymy wszystkim

Sretan Božić i Nova Godina!!!

 

Recent Posts