Żeglowanie w Chorwacji – kilka faktów

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Trogir, widok na Wyspy Piekielne i Vis Hvar na wyspie Hvar. Widok na Wyspy Piekielne i Vis. Zdjęcie wykonane w czasie rejsu morskiego w Chorwacji.

W dzisiejszym wpisie czeka na Was krótki lecz treściwy wywiad z naszym organizatorem, skipperem i człowiekiem od czarnej, białej i kolorowej roboty czyli Mariuszem Z. zwanym potocznie Mańkiem tudzież Marianem.

LobSter: Dlaczego Chorwacja?

Mariusz: Powód jest bardzo prosty. Chorwacja to piękny kraj pełen wspaniałych widoków, zabytków, pierwszorzędnej kuchni i ciepłych, uśmiechniętych ludzi. Ponadto Adriatyk jest świetnym akwenem zarówno dla początkujących jak i osób z doświadczeniem w jachtingu. Można żeglować latami i ciągle odkrywać coś nowego. Rejsy morskie w Chorwacji nigdy się nie nudzą.

Czy to oznacza, że na rejs morski w Chorwacji może jechać osoba bez doświadczenia żeglarskiego?

Mariusz Zawalich - Jachtowy Sternik Morski, Radiooperator bliskiego zasięgu w służbie morskiej, gitarzysta, motocyklista, szczęśliwy mąż i ojciec.

Mariusz Zawalich – Jachtowy Sternik Morski, Radiooperator bliskiego zasięgu w służbie morskiej, gitarzysta, motocyklista, powsinoga.

Oczywiście, że tak. Pomijając prowadzenie jachtu, o które zadba skipper sam akwen jest wręcz idealny na pierwszą przygodę z żeglarstwem morskim.

Idealny, dlaczego?

Przede wszystkim morze jest zazwyczaj bardzo spokojne, a pogoda piękna. Przeloty pomiędzy portami są stosunkowo krótkie, w porównaniu choćby z rejsami w Grecji. Średnia dzienna to około 6 godzin pływania. Można więc małymi krokami zagłębiać się w temat.

Co nas czeka oprócz pływania?

Nasze rejsy są organizowane z myślą o wypoczynku i relaksie. Jacht jest naszym domem i środkiem transportu. Po zawinięciu do portu robimy dokładnie to samo co na innych wakacjach. Zwiedzamy, zajadamy się lokalnymi specjałami, opalamy się, kąpiemy i imprezujemy.

Imprez jest chyba sporo…?

Owszem, ale ludzie jadą odpocząć od szarej codzienności. Nic więc dziwnego, że mają ochotę nadrobić zaległości w clubingu czy szantowaniu na pokładzie.

Muszę jeszcze zapytać o porty. Byłam w Chorwacji kilka razy, ale do marin nie zaglądałam. Są tam łazienki, jakieś sklepy?

Zdaje się, że masz syndrom mazurskiej przystani 🙂 Odwiedzane przez nas mariny są naprawdę na wypasie. Cytując Tomasza Zimocha „Eleganckie kobiety w pięknych tutaj toaletach…”. A tak całkiem poważnie poziom infrastruktury w Chorwacji to co najmniej 4 gwiazdki i z każdym rokiem jest co raz lepiej.

Marina Baotić - Yacht CLub Seget - Seget Donji Chorwacja Marina Baotić – Yacht Club Seget – Seget Donji, Chorwacja

Wspominałeś coś o lokalnych przysmakach. Rozwiniesz nieco temat?

Kuchnia chorwacka, a konkretnie dalmacka to przede wszystkim przepyszne owoce morza. Trzeba jednak wiedzieć dokąd pójść, aby zjeść naprawdę dobre kalmary, małże, ośmiornice czy choćby rybę. Oprócz tego oczywiście mięsa, wśród których króluje jagnięcina – głównie grillowana. Ponadto sery owcze, świeże oliwki, figi. Niebo w gębie.

Ślina cieknie na samą myśl.

Poczekaj, to jeszcze nie koniec. Naleciałości włoskie też mają tu wiele do powiedzenia. Spaghetti i pizza są wyborne. Do tego w każdej knajpie można skosztować lokalnych win i wódek. No i nie zapominajmy o lokalnych targach, na których sprzedawane są świeże i dojrzałe owoce i warzywa.

Kliknij w mapę, aby przejść do strony
pt. rejsy morskie w Chorwacji i zobaczyć
terminarz naszych rejsów w Chorwacji 2018.

Mapa poglądowa wybrzeża Dalmatyńskiego. Właśnie tu robimy nasze rejsy morskie w Chorwacji. Mapa poglądowa wybrzeża Dalmatyńskiego. Właśnie tu robimy nasze rejsy morskie w Chorwacji.

Już nie mogę się doczekać. Wracając zatem do samego pływania. Jak wygląda typowy dzień na rejsie?

Jesteśmy na wakacjach więc wszystko dzieje się w tempie urlopowym. Śniadanie, kawa, prysznic i płyniemy. Po drodze rzucamy kotwicę w jakiejś zatoczce żeby popływać w morzu i dalej. Bez zbędnego pośpiechu. Kto ma ochotę może stanąć za sterem, ktoś inny leży plackiem i czyta książkę.

Wybrane przysmaki kuchni dalmatyńskiej, których skosztujesz w czasie rejsu w Chorwacji.

Czyli można się lenić przez cały czas?

No pewnie. W końcu to wakacje.

 

Recent Posts