Wywiad z Optykiem – okulary przeciwsłoneczne

 In Czytelnia

Agata Kierzkowska, z wykształcenia technik optyki okularowej, pracuje od 26 lat w rodzinnej firmie, którą od 13 lat prowadzi z siostrą Edytą. Piękna, mądra, niezależna, podczas swojego pierwszego rejsu dzielnie walczyła z żywiołem, raczyła nas genialnymi, kulinarnymi dziełami i niezależnie od sytuacji zawsze była kompanem do morskich pieśni oraz nocnych kąpieli w morzu. Jej dobroć nie kończy się jednak na tym. Kontynuując swoją zawodową misję jako specjalista zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań dotyczących odpowiedniego przygotowania do rejsu pod kątem zadbania o oczy i wzrok.

fot. by Elwira Liegman

Czy okulary przeciwsłoneczne to tylko wygoda i lans? Czy spełniają też funkcję ochronną?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna i prosta. Okulary przeciwsłoneczne w piękny, słoneczny dzień nosi prawie każdy, niestety nie wszyscy kupują okulary, które spełniają funkcję ochronną. Okulary przeciwsłoneczne w dzisiejszych czasach można kupić wszędzie. Bazary, markety zalewają nas „zerowej” jakości okularami, które przyciemniają nam obraz i niestety rozszerzają źrenice, przez co do oczu wpada więcej promieniowania UV. Kupujmy okulary u optyka z filtrami i polaryzacją, które rzeczywiście chronią nasze oczy. We wszystkich sklepach z odzieżą można kupić okulary, które nosimy dla lansu, są tanie więc nie szkoda nam pieniędzy i nie zastanawiamy się nad ich jakością. W dobrych okularach wzrok odpoczywa, a słońce nie razi. Chronią nas przed promieniowaniem UVA i UVB, możemy je nosić przez cały rok. Okulary przeciwsłoneczne to oczywiście rewia mody. Dobrze dobrane nie tylko chronią nasze oczy przed oślepiającym słońcem, ale są znakomitym dodatkiem do naszej stylizacji.

Czy okulary słoneczne powinny różnić się w zależności od tego w jakich warunkach przebywamy?

Na rejs zdecydowanie polecam okulary z polaryzacją. W takich okularach obraz widziany jest bardzo wyraźnie. Polaryzacja minimalizuje refleksy z wody. Wykorzystuje ona efekt rozchodzenia się światła i porządkuje go tak, by widziany przez soczewkę polaryzacyjną obraz był wyraźny.

Co z osobami, które mają wadę wzroku?

W takim przypadku proponuję soczewki barwione z korekcją. Soczewki mogą być barwione gradalnie, czyli bardziej przyciemnione na górze, a mniej na dole. Jeżeli mają spełniać funkcję przeciwsłoneczną dobrze gdy dół też ma pewien stopień barwienia, albo jednorodnie barwione na całej powierzchni soczewki. Oczywiście można wykonać również soczewki korekcyjne z polaryzacją. Do okularów przyda się taśma, która zapobiega zgubieniu ich.

Nie wyobrażam sobie rejsu bez okularów przeciwsłonecznych nawet kilku par. Dobra ochrona oczu to podstawa zważywszy na to, że jesteśmy cały czas narażeni i skazani na przebywanie na słońcu. Pamiętajcie o tym pakując się na rejs.

Czego nie radzisz zabierać na rejs, w takie warunki?

Zabierając okulary, tak zwane lustrzanki, trzeba bardziej na nie uważać niż na okulary ze zwykłą soczewką. Słona woda może uszkodzić warstwę lustrzaną, przekonała się o tym Janka.

Teraz opowiem krótko o moich wrażeniach po rejsie. Pomimo tego, ze w Chorwacji byłam wiele razy, zawsze zwiedzałam ją od strony lądu, nigdy od strony wody. Wspaniałe zatoki zachwycały mnie każdego dnia. Rejs przeprowadzony został w sposób bezpieczny, kapitan troszczył się o dobre samopoczucie każdego członka załogi. Zawsze podczas wychodzenia i wchodzenia do portu precyzyjnie określał rolę każdego z uczestników przez co manewry przebiegały sprawnie i bezpieczne. Załoga sprawnie pracowała na wodzie, jak również świetnie bawiła się na lądzie. Było mnóstwo śmiechu i niekończące się rozmowy. No cóż, jak na rejs to tylko z LOBSTER.

Recent Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.