Bisevo – mała wyspa z wielką atrakcją

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Błękitna Grota na wyspie Bisevo fot. aspiring.geopark-vis.com

Wyspa Bisevo jest co prawda oddalona od wybrzeża prawie o 40 Mm, ale znajduje się w bliskim sąsiedztwie opisywanej wcześniej wyspy Vis. Prawdę mówiąc z portu Komiża do wielkiej atrakcji jaką jest Błękitna Grota (Modra Spilja) czeka nas godzinna żegluga. W linii prostej mamy do przebycia dystans około 5 Mm. Cały archipelag wyspy Vis jest niezwykle ciekawy pod kątem geologicznym. Temat jest bardzo obszerny, a mnie daleko do geologa, czy geografa. Pozostawię zatem to zagadnienie Tobie do zgłębienia.

Wizyta w Błękitnej Grocie na wyspie Bisevo ma sens w pogodny, najlepiej bezchmurny poranek. Najlepszy efekt możemy uzyskać rzekomo w lipcu w godzinach od 10 do 11. Miejscowi na pewno wiedzą najlepiej. Zapewniam jednak, że zarówno w maju o 9 rano jak i w sierpniu około południa wrażenie jest wspaniałe. Istotnym czynnikiem mogącym uniemożliwić wizytę jest zafalowanie. Warto zatem śledzić prognozy pogody i obserwować stan morza.

Dzień przed

Skoro musimy być na wyspie Bisevo stosunkowo wcześnie rano warto przemyśleć nocleg w porcie Komiża opisanym dosyć obszernie w oddzielnym artykule. Drugą opcją jest port Vis lub po prostu kotwica w jednej z licznych zatok. Ruszając z Komiży około godziny 8 rano akurat zdążymy zjeść śniadanie na wodzie i po godzinie łapiemy bojkę “na parkingu” przed Błękitną Grotą.

Na miejscu

Liczba bojek “na parkingu” jest niestety ograniczona. Wystarczy jednak runda lub dwie, aby doczekać się aż, któryś z jachtów zwolni miejsce. Stajemy zatem na bojce i grzecznie czekamy na Pana w łódce, który zabierze nas na upragnioną wycieczkę. Wskazówka nr 1. Szukaj bojki jak najbliżej brzegu. Panowie wożący turystów nie są w stanie spamiętać wszystkich jachtów. Pojęcie “kolejka” nie obowiązuje. Musisz zatem osobiście zadbać o swoje interesy. Wskazówka nr 2.

Nie licz na to, że przemkniesz się do Błękitnej Groty swoim pontonem. Pracownicy parku z megafonem w ręku dają do zrozumienia w sposób nie budzący wątpliwości, że masz czekać na swoim jachcie. Wskazówka nr 3. Na wizytę zarezerwuj sobie nawet 2 godziny. Samo zwiedzanie Błękitnej Groty trwa w porywach do kilku minut. Natomiast jeśli zaniedbasz wskazówkę nr 1 możesz czekać na swoją kolej w nieskończoność. Wskazówka nr 4. Machaj, gwiżdż, upominaj się, dawaj o sobie znać – niech cię usłyszą. W innym wypadku czekasz na swą kolej 2 godziny.

Ceny biletów

W maju 2018 bilet wstępu dla 1 osoby kosztował 70 Kun chorwackich (około 10 eur). W sierpniu 2018 cena wzrosła do 100 Kun.

Reasumując

wizyta w Błękitnej Grocie na wyspie Bisevo jest warta zarówno czasu jak i tych kilkunastu euro wydanych na bilet wstępu. Wrażenie wewnątrz jest naprawdę niesamowite. Zdecydowanie bardziej niż pora dnia i chmury w zwiedzeniu tego niesamowitego miejsca przeszkadzają prawdziwe tłumy turystów. Wskazówka nr 5. Wstań wcześnie i dotrzyj na miejsce jako pierwszy. Istnieje wówczas szansa, że spędzisz w Błękitnej Grocie więcej niż pół minuty. Inną opcją, która sprawdziła się w naszym przypadku jest przeczekanie porannych tłumów i wizyta w Grocie około południa. Mieliśmy okazję być w środku ładnych kilka minut.

Z wiatrem,

Mariusz

galeria
Recent Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.