Hvar - Ciekawe Miejsca i Historie - Agencja Lobster

Hvar

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Hvar

To miasto stanowiące mieszankę kultur budowaną przez stulecia. Wpływając do portu możemy przez chwilę poczuć się jak na Lazurowym Wybrzeżu. Wita nas bowiem szeroka, kamienna promenada wysadzana palmami, żywcem wyjęta z filmu o przygodach dzielnego żandarma z Saint Tropez. Dwa kroki dalej ujrzymy renesansową katedrę Św. Stefana, pozostałość po Wenecjanach, którzy założyli miasto w XIII wieku.

Obecnie Hvar jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Nazywany jest także rozrywkową stolicą Środkowej Dalmacji. W sezonie restauracje, bary i dyskoteki otwarte są całą dobę. Możesz więc zakończyć wieczór sącząc poranne espresso w przyportowym coffee barze.

Co zobaczyć
Plac i Katedra Św. Stefana

Wszystkie ulice w Hvarze zaprowadzą cię na plac Św. Stefana – największy plac w Dalmacji. Jego wschodnią część zamyka Katedra Św. Stefana zbudowana na fundamentach kościoła wczesnochrześcijańskiego z 6 wieku. Swój obecny wygląd Katedra uzyskała w wieku 16 i 17.

Teatr i Arsenał

Pierwszy teatr miejski w Europie (założony w roku 1612). Mieści się nad Arsenałem, który służył między innymi za stocznię. Obecnie w teatrze mieści się również Galeria Sztuki Współczesnej. W sezonie Galeria otwarta jest w godzinach 09-13 oraz 17-23. Poza sezonem zazwyczaj od 09 do 13, ale możesz się upewnić pod numerem +385 021 74 10 09

Forteca, Fortica, Španjola, Trvdava

Górujący nad miastem zamek jest pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy po dotarciu do Hvaru. W rzeczywistości jest to fort wzniesiony w czasach Wenecjan. Droga do fortecy prowadzi przez plac Św. Stefana, stare miasto (pałace wzniesione w 15 i 16 wieku) oraz piękny ogród. Obecnie Španjola, jak zwykli nazywać ją mieszkańcy, oferuje kolekcję starożytnych amfor, działa, a przede wszystkim zapierającą dech w piersiach panoramę miasta Hvar i pobliskie wyspy archipelagu Pakleni Otoči.

Klasztor Franciszkański

Kilkuminutowy spacer wysadzaną palmami promenadą dzieli pl. Św. Stefana od Franciszkańskiego Monastyru. W zaciszu klasztornych murów możesz oddać się lekturze lub zajrzeć do tutejszego muzeum w zbiorach, którego znajdują się między innymi greckie, rzymskie i weneckie monety oraz atlas starożytnego kartografa Ptolemeusza. Klasztor znany jest także ze wspaniałego obrazu „Ostatniej wieczerzy” oraz 300tu letniego cyprysu rosnącego w klasztornym ogrodzie.

Informacje dla żeglarzy

Hvar słynie z małej ilości miejsc dla jachtów. Wolną boję najłatwiej jest znaleźć w godzinach porannych i przedpołudniowych. Postój możliwy właściwie wyłącznie na bojce z koniecznością wywiezienia cumy na ląd (plus kilka bojek dalej od brzegu) więc wpływając do Hvaru miej zwodowany ponton i przygotowaną długą linę na rufie. Zakupy możesz uzupełnić w Konzumie znajdującym się za placem Św. Stefana po lewej stronie. Po drodze miniesz Studenac, miejskie sanitariaty i targ. Brak możliwości uzupełnienia wody i prądu.

z wiatrem,

Mariusz

GALERIA

 

 

Recent Posts

Leave a Comment