Komiża - Agencja Lobster

Komiża

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Port Komiża – Różnicę pomiędzy mariną widać wyraźnie

Port Komiża jest drugim co do wielkości i drugim miastem na wyspie Vis w ogóle. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z roku 1145. Wówczas dzisiejsza Komiża nosiła nazwę Val Comesa, a obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy wyspy Issa. Bliskie sąsiedztwo wyspy Bisevo czyni Komiżę idealną bazą wypadową na wycieczkę do Błękitnej Groty (około 5 Mm).

Cumowanie
Port miejski Komiża

dysponuje 30 miejscami z mooringami, prądem i wodą (woda płatna jest dodatkowo). Miejsca najdalej wysunięte w stronę morza zarezerwowane są dla promu. Można tam stanąć tylko na chwilę w celu zatankowania wody. W porcie znajdują się tylko 2 toalety i prysznice. W sporej kolejce można nawiązać nowe znajomości. Sanitariaty czynne są do godziny 22.

Bojki

Po zewnętrznej stronie falochronu, w miejscu dawnego kotwicowiska port miejski Komiża ustawił sporo bojek nawet dla jachtów o długości 50 stóp. Z uwagi na popularność miasta Komiża miejsca w porcie i na bojkach znikają bardzo szybko.

Od maja 2018 sporą ilość bojek port Komiża wystawił również w północnej części zatoki, vis a vis bazy nurkowej.

Kotwicowiska

Dogodne miejsca do kotwiczenia w Komiży znajdziesz
1. w południowej części zatoki na przeciwko klubu na plaży. Kotwicowisko jest dobrze osłonięte od wiatru południowego.

2. Drugie kotwicowisko znajduje się w północnej części zatoki. Kotwicę można rzucać tuż obok ostatniej bojki. W tym miejscu utarło się wywożenie cumy na ląd. Z tej strony zatoki Komiża osłonięci jesteśmy od wiatru północnego.

Na brzegu kei miejskiej znajdują się piekielnie śliskie schodki – idealne miejsce by zejść z pontonu.

Co zobaczyć
Kościół Matki Boskiej Pirackiej

Nazwa kościoła wywodzi się z legendy, w której piraci grabiący port Komiża ukradli z kościoła drewnianą statuetkę Matki Boskiej. Kilka dni później piracki statek zatonął w czasie sztormu, a drewnianą figurkę fale przyniosły z powrotem pod sam kościół.

muzeum rybackie

Rybacy z portu Komiża uważani są za najlepszych w swoim fachu na morzu Adriatyckim. Muzeum znajduje się w twierdzy przy porcie.

Klasztor Benedyktynów i kościół Św. Mikołaja.

z wiatrem,

Mariusz

Galeria

 

 

 

Recent Posts

Leave a Comment