Vis na wyspie Vis - Ciekawe Miejsca i Historie - Agencja Lobster

Vis na wyspie Vis

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Franciszkański klasztor na półwyspie Prirovo

Vis, stolica wyspy o tej samej nazwie, pierwszej greckiej kolonii na Adriatyku. W czasach antycznych miasto jak i cała wyspa nosiły nazwę Issa. Okolice miasta Vis pełne są pozostałości po Cesarstwie Rzymskim, pod którego panowaniem wyspa znajdowała się przez niemal 500 lat osiągając w tym czasie miano najważniejszego portu handlowego na morzu Adriatyckim.

Cumowanie
Vis

Keja miejska w miejscowości Vis oferuje aż 50 miejsc z mooringami, prądem i wodą. W opłacie portowej mamy także prysznice i toalety. Cumując w Vis pamiętaj, aby zostawić sobie spory odstęp pomiędzy rufą, a nabrzeżem. Promy pasażerskie kursujące do Vis’u wytwarzają sporą falę mogącą nawet wepchnąć jacht na keję.

Stojąc na kotwicy (kotwiczenie jest płatne) możemy w ramach opłaty skorzystać z wolnego mooringu, aby zatankować wodę i podładować akumulatory.

Idąc nabrzeżem w kierunku zachodnim, w stronę najstarszej części miasta miniesz aptekę, piekarnię oraz Konzum. Po drodze znajduje się kilka wypożyczalni aut i skuterów.

Kut

Po drugiej stronie zatoki Vis około 1 kilometra od miasta Vis znajduje się nieco mniejszy port Kut oferujący 40 miejsc postojowych z mooringami, prądem i wodą, a także mnóstwo bojek nawet bardzo blisko brzegu. Fala idąca z Vis nie jest tu aż tak groźna. Spacer do Vis zajmuje dosłownie chwilę, a w międzyczasie można nacieszyć oczy wspaniałym widokiem na zatokę Vis.
W Kut znajduje się spory Studenac. Wystarczająco duży, aby uzupełnić kambuz.

Co zobaczyć

Pozostałości starożytnej Issy – ruiny rzymskich term, cmentarz hellenistyczny, amfiteatr, fragmenty portu.

Fort George – po wygranej bitwie morskiej w 1811 Imperium Brytyjskie wybudowało na wyspie Vis sporo umocnień. Fort George wybudował ówczesny gubernator wyspy sir George Duncan Robertson. W fortecy znajduje się obecnie restauracja, w której można wyprawić wesele.

Uwaga

Na wyspie panują zwyczaje typowo śródziemnomorskie. Doświadczysz tu zatem prawdziwej sjesty. Wiele restauracji otwieranych jest dopiero wieczorem.

z wiatrem,

Mariusz

Galeria

 

Recent Posts

Leave a Comment