Wodospady KRKA - Agencja Lobster - Ciekawe Miejsca i Historie

Wodospady na rzece Krka

 In Ciekawe Miejsca i Historie

Nasze rejsy morskie w Chorwacji charakteryzują się olbrzymią ilością zapierających dech widoków i mnóstwem pysznego jedzenia. Jednym z odwiedzanych przez nas miejsc oferującym oba doznania jest miasteczko Skradin, z którego wyruszamy na wycieczkę do Parku Narodowego Krka czyli mówiąc potocznie na Wodospady na rzece KRKA.

Skradin

Wodospady Krka nie są dostępne bezpośrednio z wybrzeża. W celu odwiedzenia Parku trzeba przepłynąć kanał Sv. Ante, minąć Sibenik i żeglować w górę rzeki Krka, przez jezioro Prokljansko około półtorej godziny. Na końcu drogi oczom naszym ukaże się widok jak z bajki. Skromne miasteczko położone jest bowiem u podnóża gór, otulone soczysto-zielonym lasem i otoczone krystalicznie czystą wodą.

Skradin jest niezwykle popularny właśnie ze względu na bliską odległość od Wodospadów. Szczególnie w weekendy jest tu bardzo tłoczno z uwagi na turystów przybywających drogą lądową. Dlatego też nasze rejsy w Chorwacji planujemy tak, aby do mariny wejść w poniedziałkowy ranek.

Z punktów obowiązkowych w Skradinie koniecznie należy odwiedzić Babuszkę. Na pewno trafisz – każdy trafi 🙂 W klimatycznej knajpce obwieszonej banderami, zdjęciami i otoczonej wielkimi beczkami starsza Pani zaprosi cię na degustację i zakupy tradycyjnych serów i oliwek, chorwackich win, nalewek i destylatów. Spędzić tu można cały wieczór. Następnego dnia po wizycie u Babuszki głowa może jednak trochę boleć 🙂

Drugą obowiązkową wizytę zaliczamy w drodze powrotnej w kierunku Adriatyku. Czysta jak łza woda rzeczna miesza się tutaj z morską tworząc przy tym idealne miejsce do hodowli muli i ostryg. Wzdłuż brzegu rzeki spotkamy wiele farm, w których możemy zrobić zakupy. Cena muli jest nieprzyzwoicie niska i wynosi około 20 HRK za kilogram (1 hrk = około 0,70 pln). Planując zakup muli warto zaopatrzyć się w rękawiczki i druciane zmywaki. Znacznie ułatwią czyszczenie skorupiaków.

Marina ACI

Jedyną mariną w okolicy jest sieciowa ACI oferująca grubo ponad 150 miejsc z mooringiem, prądem i wodą oraz pełne zaplecze sanitarne. Z uwagi na bezkonkurencyjność marina może sobie pozwolić na windowanie cen, ale i tak daleko jej do Palmiżany, czy Korculi. Za popularny 43 stopowy jacht zapłacimy około 750 HRK. Kilka miejsc z mooringami znajduje się także przy kamiennym nabrzeżu. Mimo wszystko nawet w szczycie sezonu zawsze udawało mi się znaleźć miejsce w marinie.

Mimo zakazu kotwiczenie jest tolerowane gdy zabraknie miejsc w marinie i przy kei miejskiej.

Wodospady KRKA

Do bramy Parku Narodowego można dostać się statkiem z mariny w Skradinie. Krótki rejs wliczony jest w cenę biletu wstępu. Amatorzy spacerów mogą wybrać drogę pieszą, która prowadzi wzdłuż rzeki i zajmuje około godziny. Jeszcze jednym, aktywnym rozwiązaniem jest wypożyczenie roweru.

Na miejscu, gdy już odzyskamy oddech po pierwszym wrażeniu czeka na nas kilkugodzinna przechadzka po okolicy, którą śmiało można określić jako przepiękną, wspaniałą, urokliwą – tak to najlepsze słowa. Najpopularniejsza trasa spacerowa po najbliższym i bardzo efektownym systemie wodospadów o nazwie Skradinski Buk liczy około 2km. Podstawowy wariant wycieczki zajmuje zazwyczaj od 3 do 5 godzin. Wizytę na Buk’u obowiązkowo wieńczy kąpiel w niecce u podnóża Wodospadów. Warto wziąć ze sobą strój kąpielowy, ręcznik i buty do wody.

Pięć mil w górę rzeki, na małej wyspie Visovac znajduje się postawiony w roku 1445 Klasztor Franciszkański, do którego odesłany został Milienko – bohater chorwackiej legendy “Dubrava i Milienko” – prawdopodobnie historia prawdziwa, na podstawie której powstał Shakespeare’owski “Romeo i Julia”.

Z Buk’a na Visovac i dalej na Roski Slap oraz do Monastyru Krka można dostać się wyłącznie statkiem. Ceny biletów  zależą od wybranego wariantu wycieczki i w szczycie sezonu zaczynają się od 120 HRK. Pełny cennik oraz mapki znajdziesz na stronie internetowej Parku. Zwiedzenie całego “szlaku” Krka może zająć praktycznie cały dzień. Sam Park poleca zakup biletu umożliwiającego trzykrotny wstęp. Nic w tym dziwnego. Kolejne etapy wycieczki według Parku zajmą od 2 do 6 godzin. Trzeba zatem wstać bardzo wcześnie i nastawić się na wielogodzinną wędrówkę lub podzielić zwiedzanie na raty.

Dobry plan to podstawa

Do mariny ACI Skradin najlepiej jest wpłynąć rano lub późnym przedpołudniem – łatwo powiedzieć 🙂 Mamy wówczas gwarantowane miejsce w marinie i cały dzień na Wodospady (zazwyczaj wizyta obejmuje Skradinski Buk i kąpielisko). Po spacerze pełnym wrażeń przyjemnie jest usiąść w jednej z tawern, a wieczór zakończyć wizytą u Babuszki. Doba w marinie kończy się następnego dnia o 14.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mariusz

Recent Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.