Alkohol w czasie rejsu – tak, nie, może - Agencja Lobster

Alkohol w czasie rejsu – tak, nie, może

 In Jak To Wygląda w Praktyce

Alkohol w czasie rejsu pojawia się niemal zawsze i nie ma się co łudzić, że jest inaczej. Rejsy turystyczne to imprezy o charakterze żeglarskim,staramy się jednak, aby atmosfera na pokładzie była luźna. Nie wprowadzamy typowo żeglarskiej marszruty i nie musztrujemy załogantów. Mając świadomość, że jesteś na wakacjach, których jesteśmy częścią, dążymy do tego, aby dać Ci maksimum swobody w podejmowaniu decyzji dotyczących Twojego wypoczynku.

Wizyta w sklepie

Odbiegnę na chwilę od tematu samego spożywania. Przede wszystkim pragnę zaznaczyć, że alkoholu nie kupujemy ze składki burtowej. Powód jest bardzo prosty. Składka burtowa jest zabudżetowana na zakupy spożywcze, opłaty portowe oraz paliwo do jachtu. Jak widzisz, nie ma w niej po prostu kasy przewidzianej na alkohol.

Jeśli zatem masz ochotę napić się wina, piwa czy drinka, idziesz do sklepu i robisz zakupy z własnej kieszeni. Pozwoli to uniknąć również nieporozumień w kwestii ilości wypitego, dajmy na to wina. Załóżmy, że kupiliśmy karton wina. Ktoś wypił lampkę, a ktoś inny resztę butelki. Awantura gotowa, chociaż powód błahy. Uwierz mi jednak, że tak się dzieje. Atmosfer na pokładzie siada momentalnie.

Kapitanie, czy można piwko?

Oczywiście, że można piwko. Można wszystko byle w granicach ludzkiego rozsądku. Nie można zatem upić się i stwarzać zagrożenia dla siebie i pozostałych uczestników rejsu. Jeżeli warunki na wodzie są sprzyjające, to z mojej strony nie widzę powodu, aby nie schłodzić się szklanką piwa czy lampką białego wina.

Kiedy nie można?

Podtytuł powinien brzmieć raczej „kiedy nie należy?”. Jeżeli warunki na wodzie są wymagające w ujęciu jachtingowym, to uwierz mi, że zorientujesz się, iż alkohol w tym momencie nie jest wskazany.

Wiele osób stosuje procenty jako lekarstwo na chorobę morską. Pomysł wydaje się być słusznym. Jak się kręci, to strzelę piwo i się odkręci. Niestety jest to bardzo duży błąd. Alkohol zdecydowanie potęguje odczucia związane z chorobą morską. Na dodatek skutecznie odwadnia organizm. A przy ewentualnych wymiotach nawodnienie jest wyjątkowo istotne.

Imprezy, a realizacja trasy rejsu

Po zejściu na ląd każdy odpowiada za siebie, a więc hulaj dusza. Kapitan dba o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo gdy przebywasz na pokładzie. Poza jachtem jesteś zdany na siebie.

Piszę o tym, ponieważ chcąc czy nie, mamy założoną trasę rejsu, którą chcemy zrealizować. Myślę, że nie muszę tłumaczyć, iż w sytuacji gdy załoga wraca na jacht o 5 rano do tego kompletnie zalana, to nie ma mowy o jakimkolwiek pływaniu tego dnia.

Z mojego punktu widzenia

Jako organizator rejsu zawsze wychodzę z założenia, że każdy ma prawo spędzić urlop w sposób jaki lubi. Z kolei jako kapitan jachtu mam za zadanie dbać o bezpieczeństwo załogi oraz jachtu. Prawdę powiedziawszy w kodeksie morskim nie istnieją żadne przepisy mówiące o tym, że na pokładzie jachtu nie wolno spożywać lub przebywać pod wpływem alkoholu. Niemniej jednak wychodzę z założenia, że jako osoba dorosła potrafisz wyobrazić sobie możliwe konsekwencje.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mariusz

Recommended Posts

Leave a Comment

Śniadanie na jachcieMarina Baotić - Yacht Club Seget - Seget Donji w Chorwacji

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.