Ciepłe ciuchy, czapka, rękawiczki

 In Jak To Wygląda w Praktyce

Wysyłając uczestnikom naszych rejsów krótką, podstawową listę rzeczy do zabrania na rejs wspominam o ciepłych ubraniach, czapce i rękawiczkach. Niestety zawsze zdarzy się ktoś kto tę radę zbagatelizuje zakładając, że jedzie na południe, a tam zawsze jest ciepło i słonecznie, a punkt mówiący o swetrze i czapce dotyczy zapewne rejsów po Bałtyku 🙂

Rzeczywistość jest niestety bardzo brutalna. Zatem dziś krótko o tym dlaczego na wodzie można zmarznąć mimo upału.

Planując udział w rejsie żeglarskim musimy wziąć pod uwagę, że na morzu podobnie jak w górach pogoda może się zmienić bardzo szybko. Spowodowane jest to wyspami, które nagrzewają się inaczej niż woda, czy górami, z którymi sąsiaduje nasz akwen np. w Chorwacji. Oczywiście śledzimy prognozę pogody, obserwujemy nieboskłon itp itd, ale to jest jasne.

Dlaczego więc jadąc na łódki do Chorwacji w lipcu warto zabrać ciepłe ubrania?

Jacht porusza się gdy wieje wiatr. Ruch jachtu sam w sobie wytwarza tak zwany wiatr pozorny (dokładnie tak jak jadąc rowerem w bezwietrzną pogodę wiaterek chłodzi buzię) zatem nawet idąc na silniku odczuwamy powiew. Wiatr, podobnie jak wilgotność powietrza, ma wpływ na temperaturę odczuwalną. Im wyższa jest prędkość wiatru tym niższą temperaturę odczuwamy. Dlatego właśnie osoba osłonięta nadbudówką i wyeksponowana na słońce może swobodnie siedzieć bez koszulki, a sternik wystawiony na wiatr i zacieniony przez resztki zwiniętego bimini top zmuszony był założyć kurtkę.

A teraz wyobraź sobie sytuację, w której niebo zasnuwa się chmurami, temperatura w cieniu spada z 25 stopni do 22, lodowaty wiatr północny rozdmuchuje się do 25 węzłów czyli ponad 45 km/h, a przed wami jeszcze 4 godziny żeglugi pod wiatr.

Dlatego właśnie warto zabrać ze sobą na rejs trochę ciepłych ciuchów, jakiś windstoper, czy choćby stary sweter i kurtkę przeciwdeszczową.

z wiatrem,

Mariusz

Recent Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.