Jachting jest bezpieczny - Jak To Wygląda w Praktyce - Agencja Lobster

Jachting jest bezpieczny

 In Jak To Wygląda w Praktyce

Majówkowy rejs w Chorwacji na jachcie Bavaria 46 Cruiser

Pamiętam jak moja mama panikowała, gdy po raz pierwszy jechałem na obóz żeglarski. Bała się jak każda matka. Po 20 latach mojego pływania po morzach i oceanach zrozumiała wreszcie, że jachting jest bezpieczny. W dzisiejszym wpisie postaram się uspokoić również Ciebie. Zacznijmy od tego, że człowiek po raz pierwszy przepłynął z Indonezji do Australii około 45 tysięcy lat temu. Również nie mogłem w to uwierzyć 🙂

Przechyły

Jacht przechyla się pod wpływem siły wiejącego wiatru działającego na żagle – fizyka. Jest to zupełnie naturalne, a potocznie mówimy, że jacht się kładzie. Do tego dochodzą fale, na których kadłub podskakuje i kołysze się. Wszystko razem sprawia, że osoby będące na pokładzie po raz pierwszy mogą odczuwać pewien dyskomfort. Zwykle po kilku przechyłach dociera do nas, że tak to po prostu działa i wszystko jest Ok.

Łódka działa jak bańka wstańka i po przechyleniu się wraca do pionu – moment prostujący. Dzieje się to za sprawą tak zwanego balastu. Pod dnem jachtu zamontowana jest długa płetwa, a na jej końcu ciężka, ołowiana “łezka”. Obniża ona środek ciężkości, a co za tym idzie stabilizuje jacht.

Rysunek poglądowy jachtu morskiego Sun Odyssey 439

Fale

Płynąc pod wiatr i pod falę zdarza się czasem, że woda wchodzi przez dziób i zalewa pokład. Spokojnie, kadłub jest na to przygotowany i cała słona ciecz spływa z powrotem do morza przez odpływy, rurki, drenaże, których na jachcie jest sporo. W upalny dzień takie bryzgi są przyjemne, a większość naszych Klientów wędruje wówczas na przód, aby zostać zalanym. Jedyne co ci grozi to mokre włosy i strój kąpielowy.

Jachting jest bezpieczny

Może to wydać się dziwne, ale na morzu, jak na ulicy, znajdują się znaki i światła, a ruchem statków rządzą odpowiednie przepisy. W każdej chwili możemy znaleźć drogę lub zidentyfikować statek widoczny w oddali. Również po zmroku. No bo co może być bardziej romantyczne od rekreacyjnej żeglugi w ciepłą noc, pod bezchmurnym, rozgwieżdżonym niebem?

Jak widzisz jachting jest bezpieczny. Na pewno bardziej niż jazda po centrum Warszawy w godzinach szczytu. Zapraszam więc na pokład.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mariusz

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Marina Baotić - Yacht Club Seget - Seget Donji w Chorwacji

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.