Jeden dzień z życia na jachcie - co się kryje pod pokładem

Jeden dzień z życia na jachcie – co się kryje pod pokładem

 In Jak To Wygląda w Praktyce

W poprzednim wpisie zabraliśmy cię na jednodniową wycieczkę 15to metrowym jachtem morskim. Zjedliśmy razem śniadanie, poskakaliśmy na główkę i zajadaliśmy świeże owoce prosto z lokalnego targu, a wieczór spędziliśmy w klimatycznej restauracyjce na plaży. Dziś z kolei pokażemy ci co kryje się pod pokładem jachtu. Przybliżymy nieco układ kabin oraz dostępność wody, prądu, łazienek i wszystkiego co potrzebne jest do komfortowej żeglugi na rejsie morskim w Chorwacji, Grecji lub po innym rekreacyjnym akwenie.

Układ pomieszczeń pod pokładem.

Na przykładzie bardzo popularnego jachtu turystycznego Bavaria Cruiser 46 opowiem ci co zastaniesz po zejściu na dół. Zaczynamy od rufy czyli tylnej części jachtu. Mieszczą się tu 2 całkiem słusznych rozmiarów, zamykane kabiny dwuosobowe z podwójną koją (łóżkiem). W kabinie rufowej oprócz łóżka znajdują się także jaskółki (półki) oraz szafka na ubrania. Pod materacem znajdziesz zazwyczaj dodatkowe schowki (bakisty), do których można wrzucić część bagaży. Kabiny posiadają zwykle otwierane okna od strony kokpitu i zalaminowane bulaje od strony zewnętrznej.

Śródokręcie

Środkowa część jachtu to tak zwane śródokręcie. Na lewej burcie znajduje się tu pierwsza łazienka z toaletą i kabiną prysznicową. Właściwie to całe pomieszczenie jest jedną wielką kabiną prysznicową, a ciepła, słodka woda dostępna jest przez cały czas. Możesz więc skorzystać z prysznica i toalety w dowolnym momencie. Vis a vis łazienki swój kąt ma kapitan jachtu. Tam znajdziesz biurko z mapami i przyrządami nawigacyjnymi, tablicę rozdzielczą, radio i mnóstwo “skarbów”, które mogą przydać się w czasie rejsu.

Salon i kuchnia

Błękitne kanapy na rysunku otaczają spory stół. To miejsce nazywamy mesą (z j. ang. mess – bałagan) lub salonem wspólnym. Nad kanapą, za kanapą, pod kanapą jest mnóstwo, szafek, jaskółek i schowków na prowiant. W mesie jemy, odpoczywamy i imprezujemy. Czym więc byłaby mesa bez kuchni? Kuchnia (kambuz) znajduje się zazwyczaj na przeciwko mesy. W zależności od standardu wyposażenia danej łódki, oprócz kuchenki z piekarnikiem, lodówki i pełnego wyposażenia naczyniowo sztućcowego znajdziemy tu także kuchenkę mikrofalową, czajnik elektryczny, czy ekspres do kawy.

Jachty mogą różnić się od siebie w zależności od rocznika i wersji wyposażenia. Czasami dwie identyczne z zewnątrz jednostki w środku będą zabudowane zupełnie inaczej. Na naszych rejsach morskich w Chorwacji każdy uczestnik otrzyma miejsce w zamykanej kabinie. Mesa pozostaje do dyspozycji załogi przez cały rejs.

Recent Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.