Setki zatok - żal nie skorzystać - Agencja Lobster

Setki zatok – żal nie skorzystać

 In Jak To Wygląda w Praktyce

Rzucamy kotwicę w zatoce na wyspie Solta

Wakacje na jachcie to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia miejsc dostępnych wyłącznie dla żeglarzy. Wybrzeże Chorwacji usiane jest setkami wysp i małych wysepek. Szkoda było by więc nie skorzystać z możliwości rzucenia kotwicy w zatoce z lazurową, czystą wodą.

Brzmi super, prawda?

I faktycznie jest super! Musisz jednak pamiętać, że każdego dnia mamy do pokonania pewien odcinek trasy rejsu. Zatem jeśli wystarczyć ma nam czasu na przystanek w urokliwej zatoczce, to nie można spać do południa i wychodzić z portu o 14:00. Wówczas będziemy wyłącznie odhaczać kolejne punkty na mapie, a przecież nie o to chodzi.

Prosty przykład

Ostatnią noc spędziliśmy w Rogoźnicy. Dziś planujemy przedostać się w okolicę miasta Hvar. Dystans jaki musimy pokonać to około 30 Mm. Średnia prędkość jachtu wynosi 5 Mm/h (5 węzłów). Łatwo zatem policzyć, że na samą żeglugę przeznaczyć musimy minimum 6 godzin. Warto zauważyć, że jacht nie płynie po linii prostej, więc rzeczone 6 godzin to tylko teoria. Pod uwagę trzeba też wziąć czas na manewry portowe.

Po drodze chcemy zatrzymać się w zatoce, pokąpać się i w spokoju zjeść obiad. Doliczamy więc co najmniej kolejną godzinę do naszego przelotu. Reasumując, na przepłynięcie dystansu mierzącego 30 Mm musimy przeznaczyć od minimum 7 do, w sumie aż 9 godzin.

Jak to wszystko pogodzić?

Na pewno rzuciło Ci się w oczy, że optymalizacja trasy rejsu to nie bułka z masłem. Przyjrzyj się powyższym liczbom. Jak myślisz? Czy wstając o 12:00 i wychodząc z portu o godzinie 14:00 zdążymy przebyć dzisiejszy dystans, stanąć w zatoczce i dotrzeć do portu docelowego na tyle wcześnie, aby były w nim wolne miejsca? Nie sądzę.

Wszystko zależy od Ciebie

Większość naszych rejsów to imprezy czysto turystyczne. Zapraszamy Cię na tak zwany jachting. Mówiąc w skrócie żeglujemy, zwiedzamy i lenimy się. Przebieg takiego rejsu zależy w dużej mierze od Ciebie. Kapitan wyznaczy trasę i zaproponuje możliwości jej modyfikacji. Niemniej jednak na to, czy rejs się uda, wpływ mają głównie jego uczestnicy.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mariusz

Recommended Posts

Leave a Comment

Jacht pod żaglami o zachodzie słońcaMilna na wyspie Brać. Widok na kościół i keję miejską.