Wachty kambuzowe - odrobina żeglarskiej pikanterii - Agencja Lobster

Wachty kambuzowe – odrobina żeglarskiej pikanterii

 In Jak To Wygląda w Praktyce

Śniadanie na jachcie

Życie na jachcie toczy się słodko-leniwie. Szczególnie w czasie rejsów turystycznych gdy ciśnienia nie podnoszą nam sztormy i 5cio metrowe fale. Jednak nawet w czasie sielankowej żeglugi po spokojnym akwenie porządek na jachcie musi być. Nie wprowadzamy marynarskiej musztry, ale wachty kambuzowe były, są i będą. Ponieważ sprawdzają się jako element organizacji rejsu.

O co w tym chodzi?

Kambuz w nomenklaturze żeglarskiej oznacza kuchnię. Wachta kambuzowa odpowiedzialna jest zatem za przygotowanie posiłków dla załogi. Każdego dnia inna grupa robi zakupy, gotuje i ogarnia jacht. Wachty pełnione są rotacyjnie tak, aby było sprawiedliwie. Każdy uczestnik rejsu będzie mieć więc okazję do zmierzenia się z dwupalnikową kuchenką na kardanie i przyjemność przygotowania posiłków dla współzałogantów oraz kapitana.

Przykład

Załóżmy, że płyniemy w rejs jachtem cztero-kabinowym w 8 osób + kapitan. Impreza trwa od soboty do soboty. Dzielimy załogę na 4 wachty kambuzowe. Powiedzmy, że kabiny dziobowe mają numery 1 i 2, a kabiny rufowe otrzymały numery 3 i 4. Jak widzisz w poniższej tabeli, każdy Uczestnik rejsu będzie pełnił wachtę kambuzową 2 razy w ciągu całej imprezy.

Dzień

Wachta Kambuzowa

Sobota

IV

Niedziela

I

Poniedziałek

II

Wtorek

III

Środa

IV

Czwartek

I

Piątek

II

Sobota

III

Pozostałe obowiązki Wachty Kambuzowej

Gotowanie to nie wszystko. Obowiązki na jachcie są podzielone sprawiedliwie. Trudno, aby zawsze ta sama osoba dźwigała zakupy lub wyrzucała śmieci. Oprócz podziału obowiązków chodzi również o zwykłe koleżeństwo. Zatem do obowiązków wachty kambuzowej należy także zrobienie zakupów, wyniesienie śmieci i sprzątnięcie jachtu.

Ja nie dam rady

Każdemu może zdarzyć się gorszy dzień. Czasami jest to zmęczenie, duchota, rozkołys lub źle leczona choroba morska (alkohol wcale nie pomaga. Wręcz przeciwnie, potęguje odczucia i w efekcie czujesz się jeszcze gorzej). Jeżeli nie czujesz się na siłach aby w danym momencie stać przy kuchni, zaproponuj załodze przekąskę w formie owoców i jakichś snacków. Pokrój arbuza, podaj banany, suszone owoce i orzechy. Obiad czy kolację przygotujesz gdy będziemy w porcie. Jeżeli naprawdę Cię zmogło, poproś kogoś, aby zamienił się z Tobą na wachty.

Przecież to nie jest marynarka wojenna

Oczywiście, że nie. Ale uwierz, jest niewiele gorszych rzeczy niż spędzenie tygodnia wakacji na łódce, na której nikt nie sprząta, nie wynosi śmieci, a Tobie cały dzień burczy w brzuchu. Wiem, że może brzmieć to groźnie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Wachty to świetna zabawa, która pozwala aby rejs przebiegał bez niepotrzebnych licytacji, kto co i kiedy zrobił, a kto nic nie zrobił.

Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków działa od zarania dziejów jako element zespalania grupy. Psychologowie mają na ten temat na pewno więcej do powiedzenia. Jako skipperowi zależy mi przede wszystkim na tym, aby zadania na jachcie podzielone były sprawiedliwie oraz, aby nikt nie chodził głodny 🙂

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mariusz

Recommended Posts

Leave a Comment

Ahoj, miło Cię widzieć ;)

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami i wydarzeniami podaj nam swój e-mail, abyśmy mogli pozostać w kontakcie.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od LobSter Monika Wótkowska.